Резюме: | JAV prezidentui Donaldui Trumpui išprovokavus seniai neregėtus pokyčius tarptautinėje politikoje, Amerikos sąjungininkai Ramiajame vandenyne susirūpinę, ar JAV nepaliks jų „ant ledo“.
Nors jau kelerius metus kalbama apie JAV posūkį į Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną, D. Trumpo kadencijos pradžioje daugiausiai dėmesio užsienio politikoje, bent jau viešai, sulaukė karas Ukrainoje ir Artimieji Rytai. Politikos apžvalgininkai vis dar laukia signalų iš Vašingtono, kurie leistų nupiešti aiškesnius JAV prezidento D. Trumpo politikos Ramiajame vandenyne kontūrus.
Jo pirmtako Joe Bideno strategija Indijos ir Ramiojo vandenyno regione buvo aiški – plėsti sąjungininkų ratą, taip atsveriant Kinijos įtaką. Vienas iš praeitos kadencijos JAV laimėjimų – Japonijos ir Pietų Korėjos suartėjimas.
Visgi, matant, kaip JAV administracija elgiasi su Europa bei stebint jos ekonominę politiką, neatrodo, kad D. Trumpas ryšių su partneriais stiprinimą laikytų savo prioritetu. Amerikos sąjungininkams Azijoje turėtų kilti natūralus klausimas – kiek galima pasitikėti D. Trumpu ir JAV saugumo garantijomis.
„Visi pripažįsta, kad JAV pagrindinis prioritetas yra Indijos ir Ramiojo vandenyno regionas. Kinija yra suvokiamas kaip pagrindinis iššūkis, bet abejonė yra dėl to, kaip JAV spręs šitą problemą.<...> Nerimas yra labai, labai didelis dėl to, kokie konkretūs sprendimai bus ir ką tai reikš konkrečiai Japonijai ir kitoms šalims“, – portalui Lrytas komentavo Japonijos tarptautinio universiteto docentė Vida Mačikėnaitė-Ambutavičienė.
Neseniai pareigas baigęs eiti JAV ambasadorius Kinijoje Robertas Nicholas Burnsas interviu „Foreign Affairs“ akcentavo, kad JAV būtina išlaikyti sąjungininkus regione, akivaizdžiai savo žinutę skirdamas tuo metu dar tik būsimam prezidentui D. Trumpui.
|